Quantcast
Channel: Biuro rachunkowe - www.BiznesGazeta.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 31

Na co należy zwrócić uwagę, rozliczając podatek z Niemiec?

$
0
0

Przed złożeniem deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą okazać się niezbędne do prawidłowego rozliczenia podatku. Z artykułu dowiesz się, jakie koszty można odliczyć od podatku oraz kogo ono obowiązuje.

Rozliczenie podatku z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby rozliczyć się z niemieckim fiskusem, podatnik powinien złożyć następujące dokumenty:

  • Lohnsteuerbescheinigung – zaświadczenie o zarobkach wystawiane przez każdego pracodawcę; w razie braku zaświadczenia, wystarczy przedstawić dwa ostatnie odcinki z wypłaty,
  • zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce oraz innych krajach. Zaświadczenie jest wydawane przez polski urząd skarbowy po złożeniu deklaracji PIT36 z załącznikiem ZG,
  • kopia dowodu osobistego lub paszportu.

Jakie koszty można odliczyć od podatku z Niemiec?

Wszystkie osoby, które podejmują pracę w Niemczech, powinny od samego początku gromadzić wszelkie dokumenty o charakterze finansowym, ponieważ mogą one okazać się przydatne w uzyskaniu wyższej kwoty zwrotu podatku. Warto zatem zbierać paragony/bilety, które wskazują na ponoszone koszty związane z pracą. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany koszt będzie mógł zostać odliczony, powinieneś zachować rachunek – z pomocą doradcy podatkowego zweryfikujesz, czy konkretny paragon będzie miał korzystny wpływ na twoje rozliczenie podatkowe. W celu odliczenia kosztów dojazdów do pracy powinieneś udokumentować odbywane podróże paragonami ze stacji benzynowej lub biletem od przewoźnika. Taka sama konieczność występuje w przypadku kosztów poniesionych w ramach zakupów rzeczy niezbędnych do pracy. Do takich przedmiotów można zaliczyć odzież roboczą, ale także wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji.

Kolejnym kosztem, który można odliczyć od podatku, są nakłady finansowe z tytułu najmu mieszkania. Dokumentem, który potwierdza ten fakt, jest umowa najmu, w której powinny zostać wyszczególnione kwoty opłat za czynsz oraz rachunki za wodę. ogrzewanie itp. W przypadku braku takich zapisów wystarczające będą dowody uiszczania opłat w postaci kwitów. Osoby, które z uwagi na charakter na charakter pracy nie wynajmowały mieszkania, mogą odliczyć koszty noclegu w hotelach lub pensjonatach.

Rozliczenie niemieckiego podatku – kogo obowiązuje?

W niemieckim prawie obowiązek złożenia zeznania podatkowego jest określany jako Pflichtveranlagung. Termin na składanie zeznania podatkowego za rok 2020 upływa 31 lipca 2021 roku. W przypadku opóźnienia niemiecki Urząd Skarbowy wysyła do podatnika pismo z ponagleniem. Jeśli upomnienie okaże się bezskuteczne, niemiecki fiskus może nałożyć kary finansowe sięgające 25 euro za każdy miesiąc opóźnienia.

Obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec obejmuje wszystkie osoby, które:

  • mają nadany Steuernummer (numer identyfikacji podatkowej),
  • mają przyznany Steuerfreibetrag,
  • mają przyznaną 3 lub 6 klasę podatkową,
  • mają zarejestrowaną działalność w Niemczech (Gewerbe),
  • pobierają świadczenia w Niemczech,
  • są emerytami lub rencistami

W niektórych sytuacjach zeznanie podatkowe w Niemczech muszą obowiązkowo złożyć także emeryci. Kiedy ich emerytura przekracza kwotę 1.616 euro miesięcznie (w przypadku małżeństw) i rozliczenie podatkowe nie miało dotychczas miejsca. W przypadku osób niezamężnych/owdowiałych sytuacja taka ma miejsce po przekroczeniu progu 808 euro.

Post Na co należy zwrócić uwagę, rozliczając podatek z Niemiec? pojawił się poraz pierwszy w BiznesGazeta.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 31

Latest Images